Sängyn alla

Runoilija keas

nainen
Julkaistu:
10
Liittynyt: 12.4.2007

Asuinpaikka: -
Sähköposti:
-
Syntymäpäivä:
-

Kirjailijaksi syntynyt poikatyttö. Kirjoitan lähes poikkeuksetta itsestäni; omista unelmistani, unistani, ajatuksistani. Muutan ja sekoitan sukupuolia nimillä tai nimien mainitsemattomuudella, mutta pohjimmiltaan lähes kaikissa ihmissuhteista kertovissa novelleissani on kyse tyttörakkaudesta. Elän palautteesta, kehuista ja moitteista.
 

- Syö vähän paperia, Lennu.
Leevi istuu sängyn alla. Hän syö paperia. Paperi on maailman parasta ruokaa. Sitä on joka väriä. Leevin lempipaperia on punainen. Tänään Leevillä on erikoinen päivä, tänään hän syö ensimmäistä kertaa jälkiruokaa, rahaa. Hän on itse tienannut rahansa jakamalla mainoksia isän kanssa.
- Ei se nyt rahaa syö.
- Syöhän, niinhän, Lennu.
Leevi on jo iso poika. Iso poika saa mennä karkkikauppaan tuhlaamaan itse ansaitun rahansa, mutta Leevi ei halua. Leevi haluaa syödä setelin. Seteli on täydellistä. Leevi tulee iloiseksi ja kertoo, että seteli on maailman parasta paperia.
- Se syö varmaan paskaakin.
- Eihän syö. Ethän, Lennu.
Leevi ei ole tyhmä, hän on käytännöllinen. On käytännöllisempää syödä raha kuin sillä ostetut makeiset. Leevi nousee sängyn alta voittajana. Hän on tehnyt läpimurron. Hän on yksinkertaistanut maailmaa.
- Hyvä on, se on outo.
- Niinhän Lennu on. Olethan, Lennu.
Leevi syö sanomalehteä. Onhan Lennu.

Selite: 
Kategoria: 
 

Kommentit

Pidin tästä. Lyhyt mutta ytimekäs, sekä omaperäinen idea.

Pidin tästä. Lyhyt mutta ytimekäs, sekä omaperäinen idea.

 

Käyttäjän kaikki runot