minä

Runoilija maijulotta

nainen
Julkaistu:
7
Liittynyt: 5.9.2016
Viimeksi paikalla: 15.2.2020 22:47

Asuinpaikka: -
Sähköposti:
-
Syntymäpäivä:
-

 
itseäni etsin
se kielletään
"ole tätä", pyydetään
suostun
en halua riidellä, en mieltä pahoittaa

kohta uskallan kai olla vain ääneti
hiljaa
varovasti nyökätä

alistun
minua ei enää ole
mutta onhan teillä se, mitä toivoitte


vai vieläkö on mahdollisuus,
onko jossakin mahdollisuus
minulle
olla minä?
Selite: 
Jos joku eksyy näitä kirjotuksia lukemaan, ni pikku huomautukseksi, että mulle itelle runojen kirjottaminen on helpotusta vaikeina aikoina. Elikkä niitä tulee kirjotettua lähinnä sillon, kun on vaikeaa. Se ei siis tarkota sitä, että olisin koko elämäni viettänyt kokonaan pohjamudissa tarpoen :)
oletus
Kategoria: 
 

Kommentit

paljon puhuva runo. hyvä!
Kiitos, mukava saaha palautetta :) Runo merkkaa itelle paljon, muistan hyvin sen tuskan, mikä kirjotushetkellä oli.
Kyllä tokkiisa mahdollisuuksia on. Ei ole syytä alistua, vaan tarttee olla jämäkkänä.
Näinhä se on :) tämän runon kirjotin reilu vuosi sitte, sillon oli vaikeaa uskoa, että joskus saan oikeasti hakea omaa itteäni, ja koittaa löytää sisästä rauhaa. Nyt on jämäkkyyttä etes sen hiukkasen verran!
Tiedän tavallaan tunteen, vaikka en tiedä. Ei minua pakoteta tuolla agressivisuudella mihinkään muottiin, mutta se on oma tahtoni joka ei haluaisi mitään kuin normaaliks lapseks. Tervetuloa, kiva saada lisää synkkämielisiä tänne joukkoon tummaan:3
Kyllä sitä itsesä saa olla alistumatta toisten odotuksiin, kasvettavahan kaikkien on
 

Käyttäjän kaikki runot