rakkausrunot.com
Valikko

Valikko

BANG

Julkaistu : 7 runoa
Tunnus luotu : 20.10.2005

Asuinpaikka : Kuopio
Omat kotisivuni : http://www.livejournal.com/users/tunnekontrolli

Runoilijan omakuva : http://irc-galleria.net/view.php?nick=AIVOPESUKONE



>

 
 
Lajittele runot aakkosjärjestykseen
Näytä ilman arvosteluja
Näytä vain otsikot

Unettomat päiväunet

Tänään mut suljettiin todellisuuteen
josta voi kuitenkin koettaa paeta

Kolme kerrosta surusta ylöspäin
siinä missä tunteet paistaa parhaiten läpi
ja kukkaruukut kuuntelee murheita
tahtoisin syventyä sun äärelle
kysyä mitä kuuluu
mitä tuntuu
mitä näkyy
ja avautuisit kauniimpana kuin maisema

eikä se lämpö karkais harakoille

Katseltais ulos jonnekin maailmaan
jossa toisensa kohtaavat elämänviivat
törmää katseista lyhtypylväisiin
ja pöydällä kuurot teekupit
juottais huulille kauniita hymyjä

"Aika loppuu", sä sanot -
sitten mä käännän tiimalasin>


02.03.2007

Hmmmh, melko erikoinen runo, en vaan ehkä ihan ymmärrä mistä toi nimi tulee. Tykkäsin erityisen paljon tosta lopusta, kiva oivallus :)>
Arvostelija: salaisuus
02.03.2007

Ihana mahdollisuus,
kaikkeen
ja valinta on vielä myös vastaanottajalla
onnea!

>
Arvostelija: V Ilmari
04.03.2007

vau. tämä on mahtava.
en voi muuta kuin vain aina ihailla kirjoitustaitoasi. ja tyyliäsi. löysin sinut suosikeistani ja onneksi tulin vilkaisemaan.
"Tänään mut suljettiin todellisuuteen
josta voi kuitenkin koettaa paeta"
paeta voi koittaa mutta pakoon ei silti helpolla pääse. ainakaan minä en ole päässyt.
loppu oli nerokas. kokonaisuudessaan tää on upea ja pistän suosikkeihin .
>
Arvostelija: happosade
11.03.2007

Tää on jotenkin yhtä aikaa kamalan surullinen että kamalan toiveikas. Konditionaalimuodot verbeissä tekee tähän sen surun, kuinka tahtoisi että jotain tapahtuisi tietyllä tavalla mutta ei kuitenkaan käy. Runo on taattua riikka-laatua eli erittäin koskettavaa ja upeeta.>
Arvostelija: Neryl
08.04.2007

Vuah, voisiko lopetus nerokkaampi ollakaan...

Oon sun fani, siitä asti olen ollut, kun ensimmäisen kirjoittamasi lauseen luin.>
Arvostelija: Sikiöasentoon
19.05.2007

Kaikenkaikkiaan paljon antava runo. Pidän erityisesti tuollaisista oivallisista havainnoista, jotka osoittavat ettet katsele maailmaa aivan tavallisin silmin. Tässä on tunnetta ja tässä on voimaa, joka kumpuaa kirjoittajasta itsestään. Lukisin mielelläni lisää tällaisia runoja, rehellisiä ja nokkelia.
Lopetus kuulostaa mielestäni erittäin suuntaa antavalta ja positiiviselta.

Yleensä naputan ihmisille kritiikkiä puhekielisyydestä, sillä jostain syystä se kuulostaa tökerältä runoissa. Nyt niin ei käynyt, en edes huomannut asiaa kuin vasta toisella luentakerralla, ja silloinaan en välittänyt. Sinun tyyliisi se sopii, ja en muuttaisi tässä runossa mitään.

Kokonaisuus: Vaikuttava!>
Arvostelija: Frostbitten
25.05.2007

viimeinen säe on lähes nerokas, se sai mut lukemaan koko tekstin.>
Arvostelija: Shade
07.08.2007

tämähän vallan mainio löytö.
tykkäilin valtavasti loppua.
auts, muuten sattui sydämeen.>
Arvostelija: Uniapnea
19.08.2007


Niellä myrkytettyjä sanoja

Tää on vain yksi niistä päivistä
kun tajuaa kuinka maailma on suuri
muttei näkemisen arvoinen


Kaikkien matalien mielialojen pohjilta
sanoista joita et tavoita juoksemalla
pauhuvat kaikki maailman myrskyt

Se syöksee tulta ja sanoja
mutta osaa ainakin rakastaa
REPII SYDÄMES PAREMMIN KUIN KUKAAN
kääntää elämäs kauniisti sijoiltaan

Ja oikein tyynellä ilmalla
sataa vitivalkeita valheita
pyydystetään ne kaikki kielen kärjellä
niin aika juoksee ilman jalkoja


HUKKAAT
MUT
>


29.01.2007

tää on niin vihanen et en oikein tykkää, tässä on liikaa ja samalla liian vähän. on tässä hyviä kohtiakin, paljon, mutta jotenkin ei oo tasoises.
ensimmäinen säe on kyllä niin toisesta maailmasta että se on sopivan humanoidi-tasoa, tekee siitä tykättävän. kaikki mikä ei oo tästä maailmasta kiehtoo miuta.
viimeinen säe taas jotenkin antaa laimean kuvan, siltä ikäänkuin odottaisi jotain tärisyttävää, brutaalia vihaa, mutta se onkin lähinnä surullinen.
siulla on jotain niin omaperäistä näissä teksteissäs, käytät sellasia sanavalintoja joita ei osais odottaa, jotenkin niin vanhoillisia että se juuri tekee näistä niin hyviä.
oot hyvä näitten kanssa. kiitos.>
Arvostelija: Ikimaailma
29.01.2007

tää on sellainen runo, mitä ehkä joku rakastaa ja toinen inhoaa. minä rakastan.
tässä on niin paljon vihaa, tää on vahvatunteinen, että joko siitä on pidettävä tai sitten siitä saa inhon väreitä. tämä ei VOI olla vain ihan kiva joo ookoo.
ehkä juuri siksi pidän tästä, tää on niin toisesta ääripäästä. tätä on vaikea sanoa kauniiksi, mutta upeakin tuntuu väärältä sanalta. en osaa sanoa oikein mitään mutta tästä pidän ihan helvetisti.

"Ja oikein tyynellä ilmalla
sataa vitivalkeita valheita
pyydystetään ne kaikki kielen kärjellä
niin aika juoksee ilman jalkoja"

vau.
>
Arvostelija: happosade
31.01.2007

selitä.>
Arvostelija: TURN ME OFF
03.02.2007

ensimmäinen säkeistö sai vähän puremaan huulta, pelkään aina että joku päivä tajuan ettei ehkä ookaan mitään nähtävää. se oli hieno vihainen säkeistö ja luin ihan loppuun.
toiseksiviimeinen, ennen lihavoituja sanoja, se oli suosikkini. upea. >
Arvostelija: willow
04.02.2007

Vau, jo ensimmäinen säkeistö koukutti ja sai odottamaan lisää. Täydellistä, sanat sai mieleen kuvia ja samaistun tähän niin hyvin :) >
Arvostelija: closer
19.02.2007

"Tää on vain yksi niistä päivistä
kun tajuaa kuinka maailma on suuri
muttei näkemisen arvoinen"


Se asia mitä vähiten odottaa voi
muuttaa elämän päivässä toisenlaiseksi.

Upea kirjotustapa..
ja onnea!
>
Arvostelija: Rakkaansa sylissä
07.01.2008


Päätön määrä

Vasemmalla sydän oikealla järki
ja epäonnen luvut vaa'alla
kaunis kaaos kannoillani
pakenen välillä elämää

Taas lakastuu maailma jalkoihin
ja tulen väreistä itkunsävyyn
tyhjenevät lähiön ihmisrauniot

Tärkeintä on olla superlatiivi
ja elää huippusuoritus>


11.12.2006

tiiätkö, riikka, tunnistan tästä niin monia ihmisiä, myös itseni, samalla kun tästä tulee fiilis ettei tämä muistuta ketään. paradoksaalista tai ei, pidän tästä lujaa.
siulla on niin oma tapas ilmaista itseäs kirjallisesti että harmittaa kun tässä on näitä runoja niin vähän. oot ehkä vähän kangistunu kaavoihin runoudessa mutta toisaalta se antaa oman mausteensa tähän. ennaltaodotettavuus voi myös olla tehokeino taiteessa.
vähän myös mietin ootko kirjottanu tän ihan tosissas vai huumorilla, jotenkin tuo rytmitys antaa hassun tunteen lukukokemukseen mut sitäkin useat käyttää tehokeinona.
tää on myös hyvin syvällinen. herkkyys tihkuu tästä ulos mut silti tuntuu kun oisit yrittäny tätä tehdessä antaa mahdollisimman kovan ulkokuoren kuvan. anyway, pidän tästä kovasti. tosi kovasti. siulla on taito, pidä siitä käsin ja hampain kiinni. kiitos.>
Arvostelija: Ikimaailma
09.01.2007

Joo.

Mulla olis tästä paljon sanottavaa, mutta ne ei tuu ulos. Ehkä vau, ehkä kauheeta.

Alotus ja lopetus vau.>
Arvostelija: Aani
11.01.2007

jos laskee yhteen yksipluskaksi, löytyy syvemmältä jotain uutta.>
Arvostelija: TURN ME OFF
21.01.2007

Parhaat runot ovat sellailisia jotka joko saavat ajattelemaan, tai koskettavat sinua jotenkin. Tämä on runo on niitä molempia.

Pidin erityisesti "Tärkeintä on olla superlatiivi"
-kohdasta. Tämän olisi voinut kirjoittaa todella monella tavalla, mutta onneksi keksit jotain näin 'nerokasta' ja omaperäistä.

Tykkään :)>
Arvostelija: pixiemeat
23.01.2007

unohdin sanoa, että otsikkosi kruunaa kaiken.
Niin totta.>
Arvostelija: pixiemeat
23.01.2007

lueskelin muutamaankin kertaan ja pidin kokonaisuudesta koko ajan enemmän. säkeet 3-7 iskivät muhun erityisesti. loppu summaa runon kivasti yhteen ja kytkeytyy hyvin nimeen. >
Arvostelija: Ässä
28.01.2007

sinä
olet
L A H J A K A S .>
Arvostelija: happosade
11.03.2007


IHMISKARKOTE

Onnen koordinaatit lähes löydetty
ja ruukussa absurdit toivonsiemenet
adoptoin sanoja liukuhihnalta
avaten mieleni sateeseen

Kuka sytytti valot?

Tuulessa huojuvat itsetunnot
kun lennätän taivaalla haaveita
jonottavat korjaamoon elämineen
joissa abortoidaan rakkautta

Kaikki päällenauretut unelmat
ja käsissä kompromissista puolikas
kun haalistit tunteet muistioon

suhde sanoi "selvä" ja pysähtyi>


17.09.2006

Tämä on jotenkin todella erilainen kuin aikaisemmat runosi, ehkä sen takia että viimeisimmästä aikaisemmasta runostasi kerkesi kulua jo jonkin aikaa ja tässä välissä tyylis on pikkuisen muuttunut. Mutta en sanoisi että huonompaan suuntaan, tykkään tästä ihan yhtä lujaa kuin edellisistäsikin.

Sun kirjoituksissa mua eniten lumoaa aina nämä kekseliäät sanat ja sanonnat: "Onnen koordinaatit" absurdit toivonsiemenet" "päällenauretut unelmat". Nuo sanat on niin sua. Tää runo on kokonaisuudessaan niin sua ettei tästä voi olla pitämättä.>
Arvostelija: Neryl
20.09.2006

Tämä on jotenkin todella erilainen kuin aikaisemmat runosi, ehkä sen takia että viimeisimmästä aikaisemmasta runostasi kerkesi kulua jo jonkin aikaa ja tässä välissä tyylis on pikkuisen muuttunut. Mutta en sanoisi että huonompaan suuntaan, tykkään tästä ihan yhtä lujaa kuin edellisistäsikin.

Sun kirjoituksissa mua eniten lumoaa aina nämä kekseliäät sanat ja sanonnat: "Onnen koordinaatit" absurdit toivonsiemenet" "päällenauretut unelmat". Nuo sanat on niin sua. Tää runo on kokonaisuudessaan niin sua ettei tästä voi olla pitämättä.>
Arvostelija: Neryl
20.09.2006

Mietteliästä.
Miksi en itse keksinyt sanoa sitä noin ?

Hienoa!>
Arvostelija: rikastyttörukka
24.09.2006

Tykkään eniten tosta "Kuka sytytti valot?"

Täs on paljo samansävysiä sanoja jotka on silti tosi erilaisia kaikki. Kiva.>
Arvostelija: TRAGEDY
24.09.2006

(onneks bongasin tän)
upeus miten voit osata oon kateellinen ainakin pikkuisen.
toivottavasti otsikko ei kerro susta.>
Arvostelija: TURN ME OFF
29.09.2006

Ihanaa, että sulta on ilmestynyt uusi runo. Olin tosi pettynyt, kun viime runostasi on kulunut jo niin kauan aikaa.

Saat vain aina ihmettelemään, miten saat sanat toimimaan näin hienosti ja soljuvasti yhteenliitettyinä. Kadehdin.>
Arvostelija: Sikiöasentoon
14.10.2006

hieno runo. Tykkäsin, sai minut ajattelemaan.... :)>
Arvostelija: wampyyritar
27.10.2006

alotan siitä, että oot todella lahjakas. otan joskus aikaa ja perehdyn tarkemmin sun teksteihin. tää on törkeen hyvä runo. ehdottomasti suosikkeihin. ihastuin tohon "abortoidaan rakkautta" -kohtaan. Upee. Sanonpahan vaan, että tykkäsin mielettömästi.>
Arvostelija: konstantine
29.11.2006

Ensinnäkin, kiitos. Piristit päivää todella kommentillasi. Kiitän ja kumarran.

Hämmästyin, kun katsoin ikääsi. Käsittelet sanoja niin taitavasti, etten olisi arvannut sinun olevan "noinkin nuori". Ei ollut tarkoitettu loukkaamaan, vaan päin vastoin :>

Pidän teksteistäsi, sillä sanavalinnat osuvat lähes aina nappiin. Tekstejäsi lukiessa pitää oikeasti jäädä miettimään, sillä jos antaa silmien vain liukua sanoilla, pitää palata takaisin alkuun.

Tämä oli mielestäni haikea. Rakkauden abortointi kuulostaa vaikuttavalta, mutta samalla pelottavalta. Kylmiä väreitä.
Jatka samaan malliin !
>
Arvostelija: closed
22.12.2006

"adoptoin sanoja liukuhihnalta"
"..joissa abortoidaan rakkautta"

Vitsi kun oisin itse keksinyt sanoa asiat noin. :)>
Arvostelija: pixiemeat
23.01.2007

mitä tällaisen mestariteoksen edessä voi muuta sanoa tai tehdä kuin mykistyä ?
vau . ihmiskarkote, mikä otsikko, 10+.

mahtavat kielikuvat, siis todella.

"Kuka sytytti valot?"
tuo kuulosti varsin kivalle, kun yleensä joka paikassa kuulee vain kuka _sammutti_, niin tuo jotenkin... oli vahva osa.

lopetus on upea.
ja tämä runo ei kyllä jättänyt kylmäksi.
>
Arvostelija: happosade
31.01.2007


Elämänvarjostin

Uniikeilla mielikuvilla on kristallikehykset
ja kiintopisteet valuvat taivasta alas
lintujen törmäillessä vasten tähtiä
desipelit särkyvät korviini --

Istun elämän reunalla paljain jaloin
laskien sydänpaleltumat yksitellen
en koskaan riitä ja oon silti liikaa
kun kaukaisuus siirtyy liian lähelle

Kaikki ne unelmien made in -tarrat
näytöltä syljetyt ihmisarvot
paiskautuvat lävistämään marginaalit
jotka huojuvat heikkoutenaan hymysi

Ja jossain katulamppujen keiloissa
mä liftaan toiseen maailmaan
>


15.04.2006

Vau.. Oon sanaton..
SÄ osaat koota sanoista lauseita, erilaisia ja upeita lauseita, ja liittää ne yhteen toimivaksi kokonaisuudeksi..
Sun runoja on ilo lukea..>
Arvostelija: Strawberry
15.04.2006

vau hieno osaat kyllä liiankin hyvin.

älä katoa toiseen maailmaan, ethän?>
Arvostelija: TURN ME OFF
15.04.2006

Istun elämän reunalla paljain jaloin
laskien sydänpaleltumat yksitellen
en koskaan riitä ja oon silti liikaa

------- nami. >
Arvostelija: raakile
15.04.2006

Potkii ehkä liianki lujaa tähän aikaan yöstä.
Jos en istuisi, olisin tippunut perseelleni.
"en koskaan riita ja oon silti liikaa" Voi luoja.

Sä vaan osaat.>
Arvostelija: BornToBeWild
16.04.2006

Taidan olla täysin sanaton tästä. Ehkä yhden sanan löydän... s u o s i k k e i h i n.
"Ja jossain katulamppujen keiloissa mä liftaan toiseen maailmaan" oli niin mykistävän upeasti sanottu etten voi todeksi uskoakaan. Mahtavaa miten rakensit tämän runon. >
Arvostelija: STONED
19.04.2006

Hallitset kyllä sanat. Oot vau.>
Arvostelija: katoavaisuus
20.04.2006

tää oli kyl tosi hieno, tykkäsin paljon. :)>
Arvostelija: zane
23.04.2006

oot hyvä tässä. mukavia ja nättejä sanavalintoja.>
Arvostelija: justoverjoyed
28.04.2006

Osaat kirjoittaa aivan liian hienosti. Minulla ei ole sanoja näiden arvosteluun. Tässä on oivalluksia toisensa perään, eikä yhtään asiaa, jota voisi "haukkua" kliseeksi. Omistat yhden persoonallisimmista kirjoitustyyleistä, joita tiedän. Rakastan.>
Arvostelija: Sikiöasentoon
28.04.2006

Ja jossain katulamppujen keiloissa
mä liftaan toiseen maailmaan

Tämä sai mut hymyilemään surullisesti.
Yhteenveti. Osaat kirjoittaa.

Anteeksi sanattomuuteni.>
Arvostelija: CHRISTOPHER
01.05.2006

vau. menin aivan sanattomaksi .
jälleen kerran jotain käsittämätöntä.
sinulla on todellakin taito kirjoittaa.
osaisimpa minäkin yhtä hyvin kuin sinä.
ah. sinusta tulee vielä Suuri Nimi .
Loppu on taaskin mahtava.
ja tuo otsikko: <3

suosikkirunoilijoissani olet.>
Arvostelija: happosade
01.05.2006

mä liftaan ensi kesänä Sodankylään. toiseen maailmaan. tässä on taitavasti kuvattu turhautuminen, melankolia ja kaipuu pois. hienosti olet saanut nämä tunteet yhteen, ilman turhia sanakäänteitä. sattuva runo ja siksi niin upea.>
Arvostelija: SuicideinWonderland
09.05.2006

Taas sanasi osuivat suoraan mun sydämeen. Joka runon myötä kirjoitustaitosi tuntuu vain paranevan ja paranevan ja oma persoonasi tulee todella hyvin esiin nerokkaiden sanavalintojen ja kauhean suuren tunnelatauksen myötä.

Tämä runo tuntuu surrealismilta parhaimmillaan, tämä on niitä runoja joita lukee yhä uudestaan ja uudestaan ja uudestaan ja sittenkin vielä pariin otteeseen ja joka kerta tästä löytää uusia syitä haukkoa henkeään ja silti tuntuu, että osa runosta jää yhä selvittämättä. Olet niin kaukana kliseisyydestä, että runosi ovat mielenkiintoisuudeltaan lähellä täydellisyyttä.

Tästä runosta on lähes mahdotonta eritellä parasta osaa, sillä se on se kokonaisuus joka tekee tästä sydänalusta puristavan ja mieleenpainuvan. Sulla Riikka on taito. <3>
Arvostelija: Neryl
14.05.2006

Apua apua apua. Oon ihan sanaton. Tää vaan parani loppua kohden ja etenkin viimeiset kursivoidut sanat olivat jotenkin ah niin ihanat. En minä osaa sanoa, tykkään.>
Arvostelija: tuska
23.05.2006

tässä on mielestäni jotenkin liikaa sanoja. Jotenkin yliyrittämisen maku, ja aika angst. Mutta toisaalta tämä kertoo hienon tarinan. Tykkään toisesta säkeistöstä, siinä on tunnetta ja todellista paloa.>
Arvostelija: Sanie
11.06.2006

O__o LIIAN KAUNIS JA LIIAN HYVÄ.
WAU!>
Arvostelija: Madu
17.06.2006

Niinkuin tuo edellinen henkilö arvostellessaan taisi sanoa, että tässä on aika paljon tälläisiä mielikuvasanoja, kuten "uniikeilla mielikuvilla on kristallikehykset". Okei, ne on erittäin omaperäisiä ja kauniita joo, mutta jotenkin, kun koko runo on niitä täynnä... Noh, en pysty sanomaan, että tämä olisi huono, koska minun on pakko sanoa, että tämä on super.

Ja vau toi loppu.
>
Arvostelija: EPIGRAMMA
18.06.2006

Minä niin rakastan runojasi.
Olen varmaan kertonut sen ennenkin,
mutta kiitos taas.

Sinun runosi eivät koskaan tyydy keskinkertaisuuteen,
jos jonkin asian sanot ilman kielikuvaa, sekin toimii. Puhumattakaan niistä kielikuvista,
tuoreita, omaperäisiä, taidokkaita.
Sanattomaksi vetää.>
Arvostelija: päivÄ Gekko
20.09.2006

"en koskaan riitä ja oon silti liikaa" -riipasevan ihana kohta. Samoin nuo sydänpaleltumat.. jotenkin suloinen ja samalla kuitenkin niin vihainen, tästä on vaan pakko tykätä!>
Arvostelija: Verano
21.09.2006


Kauneimpien sekuntien liitännäissarja

Tää on vain valtava katujen kylmiö
jossa katseet lasittuvat ikkunoihin
ja ihmisruumiit sokkeloivat kiireyttään
(kai itseään ne pakenee)

Vaan mullapa on paljon enemmän:
sinä
sinä
sinä
sinä
kun yliviivaan surun ja hymyni on ehjä
rakkauden täyttäessä kaikki kliseet

Askelten reunamatkin liitelen halki
sanojen kuluessa vereslihalle
mä mutkittelen läpi tähtiradat
abstraktien unelmien huojuvat trombit

KAUKO-OHJAILET MUN SYDÄNTÄ RAKAS>


02.04.2006

sulla on paljon enemmän kuin yksi.
oon tainnut kadottaa kauko-ohjaimen.
mikä on trombi käytät liian vaikeita sanoja :DD
ei vaan, omaa typeryyttäni.
osaat.>
Arvostelija: TURN ME OFF
02.04.2006

Pitkästä aikaa tulin taas lukemaan runojasi, en edes tiedä muistinko silloin viimeksi edes arvostella.

Tai oikeastaan pitäisi sanoa, muistinko ihastella. Arvostella näitä en voi, liian upeita ollakseen totta, liian upeita ja käsittämättömän kauniisti rakennettuja sanoja minun arvosteltavikseni.

Uh, häpeän itseäni tämän rinnalla.

Käytät sanoja niin jännän absurdisti ja luot niistä uusia tarinoitaan. Upeaa upeaa upeaa.>
Arvostelija: scarface
03.04.2006

Olin taas jo ihan otsikosta lähtien tän sun runosi huumaama. Tässä on paljon hienoja sanoja, ilmauksia ja kielikuvia, jokainen niin kaunis että ihan itkettää. Kuitenkin kaikkein parasta tässä musta on tuo:

"Vaan mullapa on paljon enemmän:
sinä
sinä
sinä
sinä"

Kaikessa yksinkertaisuudessaan siitä huokuu niin paljon tunnetta ja rakkautta ettei sitä voi olla kuin ihailematta. Miten ihminen voikaan merkitä toiselle ihmiselle niin paljon?

Halusin vaan sanoa, että tämä on taas upeaa työtä, otsikosta vielä ekstraekstrapointseja :)>
Arvostelija: Neryl
05.04.2006

No mutta tämähän on mielenkiintoisesti tehty.
Hyvin käytetty noita kliseitä ja tehty jotain omaperäistä niiden avulla.

Myös mukavaa rytmileikittelyä

kyl mä pidän. pitää pohtia laittasko suosikkeihin.>
Arvostelija: Homeros Oidipus
06.04.2006

Miten upea. Sanat eivät riitä kertomaan. Otsikko on aivan mainio kerrassaan. Lopetus... ah. Kymmenen pistettä ja papukaijamerkki. xD>
Arvostelija: STONED
09.04.2006





sul on sanat ja taito käyttää niitä pieni
ja mä voisin kuolla jos joku lausuis mulle ton viimeisen lauseen kun meinaan jo nyt pakahtua sen kauneudesta.>
Arvostelija: afu
15.04.2006

" Vaan mullapa on paljon enemmän:
sinä
sinä
sinä
sinä"

Kiitos, mä tykkäsin. :)>
Arvostelija: susu
22.04.2006

oih. tämä on kerrassan m a h t a v a .
enemmänkin.

loppu on nerokas, löi tälle kruunun päähän.
vau.
<3>
Arvostelija: happosade
01.05.2006

Mä en kestä, mä taidan olla taivaassa. Onko tää taivas? Miten osaatkaan kirjoittaa noin ihanasti. Kadehdin.>
Arvostelija: tuska
23.05.2006


Saippuasadetta ja ihmisvihaa

Omaisuuteni;
1 kpl elämiä
tuntuu merkityksettömältä tänään

Sataa taivaantäydeltä glitteriä kasvoille
ja oon osa huurteista koreografiaa
pyydystelen tunteita vitriiniin ja
elän muistoille uudestaan

Hylätyt ajatuskiemurani valuvat
heikkoa rankaa pitkin päästä varpaisiin
aika huusi korviini liian lujaa
ja tappaa itse itsensä edessäni

MAISTUU AIKA SITRUUNAISELLE OLLA ELOSSA

Katkerinta on piirtää ympärilleen sulkumerkit
kun tarviit maailmaa ja maailma sua
hämmästyessäs taas kun pään sisällä kaikuu
ja tyhjyyttä seuraa aina tyhjyys
ja tyhjyys
ja tyhjyys
ja tyhjyys>


14.02.2006

Jännä.. sanaton.>
Arvostelija: Wamsi
14.02.2006

(katkerinta on piirtää ympärilleen sulkumerkit) Pidin tästä paljon. Nimestä pidän myös, osuu ja uppoaa. Kiitän. >
Arvostelija: nadia
14.02.2006

Herättää niin paljon tunnepitoisia reaktioita, että on vaikea kommentoida järjellisesti. Voimakas, aaltoileva, syvää turhautumista turhuuteen. Tuli olo, että runo tuijottaa minua tyhjästi ja uhmakkaasti. Hieno nimi.>
Arvostelija: Foxfire
14.02.2006

Perskeles. Nuo sulkumerkit on täyttä rokkia. Hieno runo, ei liian viilailtu, ei liian basic!>
Arvostelija: Energia
15.02.2006

Olet nerokas. Liian upeita oivalluksia taas. Arvostelukykyni on vielä olemattomampi kuin yleensä.>
Arvostelija: Sikiöasentoon
16.02.2006

hienoja kielikuvia tässä. erityisesti
"maistuu aika sitruunaiselle olla elossa" miellyttää kovin.

näin meistä jokaisesta varmastikin tuntuu, mutta sinä osaat kietoa sen hienoon sanojen pakettiin.
onko se muuten tarkoituksella hämmästyessäs? mietin vain kun edellisessä säkeessä käytät puhekieltä, mutta muuten kirjakieltä. no matter.

pidin, kovasti.>
Arvostelija: Dorian Grave
16.02.2006

Upea. Pidän tästä :)
>
Arvostelija: Dancelight
16.02.2006

Kirjoitat puhekielellä, mikä aika monissa tapauksissa häiritsee, mutta täytyy myöntää, että sinä teet aina poikkeuksen.

Tämän on aivan loistava runo ja olen aivan häkeltynyt, enkä meinaa löytää oikeita sanoja.

"Omaisuuteni;
1 kpl elämiä
tuntuu merkityksettömältä tänään"
Antaa tähän omaperäisen aloituksen, josta pidän.

'osa huurteista koregrafiaa'
huurteinen on mieletön sana ja hyödynnät sen hienosti.

'pyydystelen tunteita vitriiniin ja
elän muistoille uudestaan'
tunteita vitriiniin on upea kuvaus ja loppu osuu niin lähelle totuutta.

'ajatuskiemurat'
on kauniin koukeroinen sana, johon on pakko ihastua ja se toimii säkeessäsi kauniisti.

Tuo sitruuna kuvaus on myös mahtava muotoilu ja idea. Vau.

Sulkumerkit on hieno keksintö myös, mutta jotenkin lopusta ehkä puuttuu aavistus jotain, mitä muu runo kyllä antaa roppakaupalla lukijalle.

Onnistunut kokonaisuus, josta pidän jälleen.>
Arvostelija: vent
16.02.2006

Pakko myöntää,että keksin tämän runon arvosteluun vain yhden asian: Uskomattoman upea teksti.>
Arvostelija: Feia
18.02.2006

Hmm.
Tää on ehkä liian sanojasanojenperään juttu.
Joistain kohdista tykkään ihan sairaasti, jotkut on ihan liian kliseisiä kuuluakseen tähän.
Mutta joo, ihan jees.>
Arvostelija: Aani
18.02.2006

Kirjoitat ihanan omaperäisesti ja persoonalliselta ja käytät hienosti sanoja. Niin katkeraa ja surullista, mutta silti riipaisevan kaunista ja upeaa. En yleensä tykkää puhekielisistä runoista, mutta tähän ei kaipaa yhtään kirjakieltä vaan tämä on hyvä juuri näin. Girl, you are amazing. >
Arvostelija: Neryl
19.02.2006

Hetkinen, ei suinkaan hassumpi... En taida tohtia lukea nyt juuri enempää toviin, muutoin noussut hyvä tunnelmani saattaisi lamaantua. Paljonkin mielikuvia ja ajatuksia avautuu lasikaapista. Käteviä kielikuvia useampia, ehkä kolmas säkeistö vain jää tarttumatta, mutta se tuulettaa. Alusta tulee mieleen vanhat tietokonepelit, jolloin vain yksi elämä merkitsi aika pahaa tilannetta, ja minusta runon tilannetta voi rinnastaa siihen muutenkin...>
Arvostelija: Saksanpaimenkoira
21.02.2006

No haluisin ensinnäkin sanoa monta hienoa sanaa, mutta tähän kellon aikaan päästäni ei kovin paljon mitään löydy, joten tiivistän kaiken yhteen ainokaiseen sanaseen; hieno.>
Arvostelija: tuska
24.02.2006

Tyhjyys on osa elämää... Tiedän millaista on tyhjän tunne.. on vain tyhjää.
Hieno runostus muuten.. =)
>
Arvostelija: wampyyritar
24.02.2006



"Omaisuuteni;
1 kpl elämiä
tuntuu merkityksettömältä tänään"

Tama runo kokonaisuudessaan on jotain sellaista mika kuulostaa nyt aivan erilaiselta milta se olisi eilen kuulostanut.

"ja tappaa itse itsensä edessäni"

Ja tuo kuulostaa harvinaisen hyvalta.
Tana aamuna kaikki on ollut hiukan erilaista minulle
kuin eilen, ehka juuri siksi pidan tasta runosta niin paljon. Hyva.


>
Arvostelija: raakile
04.03.2006

merkityksetönkin elämä maistuu aina jollekin. ja aamuisin tuoksuu aina samalta, vieläkin.

lopusta tulee mieleen kaiku ja kehän kiertäminen. jää hieman syyllinen olo ja salaa nautin siitä.>
Arvostelija: SuicideinWonderland
09.05.2006

Jos osaisin,
maalaisin tämän runon minuun nostattamat mielikuvat.
En saa muuta irti itsestäni kuin sanattoman ihailun huokauksen :)
*phii*>
Arvostelija: päivÄ Gekko
20.09.2006



16515 runoilijaa on lähettänyt jo
670708 runoa!
 
 
 
 

Tänään syntymäpäiviään viettää:

Bastet 18v.
Sharpay 19v.
Peltiunelmia. 19v.
ongelma 19v.
kuihtunut_ruusu 20v.
lostboi 20v.
Mariage 21v.
CookieDust 22v.
Tonppa 22v.
petit muffindoll 22v.
Sanojensaattaja 23v.
suzanna871 23v.
invisibleboy 29v.
Lion80 30v.
ayla 61v.
rakasruno 61v.
breakable

   Paljon onnea!
 

Hosted by
Kotisivut.com
 
Copyright 2003 Petri Vilén